fbpx ...
Zamknij

Projektowanie aplikacji mobilnych – O czym warto pamiętać?

projektowanie aplikacji mobilnej

To proces, który wymaga sporego zaangażowania, zarówno ze strony pomysłodawcy, jak i twórcy. Projektowanie aplikacji mobilnych można, a w zasadzie trzeba, podzielić na kilka etapów. Każdy z nich wymaga pewnych konkretnych działań.

Projektowanie aplikacji mobilnych – na początek pomysł

To Twoja część całego procesu. Masz pomysł na innowacyjną aplikację, która na pewno zmieni świat. Świetnie. Zanim zaczniesz budować zespół projektowy, sprawdź czy przypadkiem ktoś już nie stworzył takiego rozwiązania. A jest taka możliwość.

Generalnie Twój pomysł i tak zostanie zderzony z rzeczywistością już podczas pierwszej rozmowy z ewentualnym wykonawcą aplikacji mobilnej. Też na tym etapie zwykle pojawia się wstępna wycena realizacji.

Pisząc „zderzony z rzeczywistością” mamy na myśli analizę konkurencji. Sprawdzenia podobnych produktów. Rozwiązań w nich zastosowanych. Po to, aby stworzyć lepszy produkt.

Projekt aplikacji mobilnej – UI i UX

Dwa pojęcia, które zrewolucjonizowały rynek. I to zarówno ten związany z aplikacjami webowymi, jak i mobilnymi. User Interface i User Experience. Obie kwestie to nie tylko design Twojej aplikacji. To zdecydowanie szerszy kontekst produktu. To badanie zachowań użytkowników. Dostosowywanie funkcjonalności do ich potrzeb (a więc i personalizowanie produktu).

To projektowanie aplikacji mobilnych tak, aby były zrozumiałe dla użytkowników. A za tym – między innymi rzecz jasna – będzie szła popularność takiego produktu. W przypadku osoby odpowiedzialnej za UI tak naprawdę potrzeba kogoś nie tylko z wyczuciem estetyki. UI Designer musi rozumieć do kogo jest kierowana aplikacja. Przedstawić rozwiązania, które odpowiedzą na potrzeby danej grupy użytkowników.

Aplikacja natywna czy cross-platformowa?

To zależy od Ciebie. Aplikacja natywna jest przeznaczona na konkretny system. To zwykle Android lub iOS. Za jedną z głównym zalet takiego rozwiązania podaje się to, że taka aplikacja mobilna ma bezpośredni dostęp do podzespołów urządzenia opartych o danych system. W tym wypadku również łatwiej jest zaprojektować UI aplikacji mobilnej. A co za tym idzie wyższą jakość User Experience.

Dlaczego warto wybrać drugie rozwiązanie? Po pierwsze budowa aplikacji cross-platformowej to jeden kod funkcjonujący na obu wymienionych systemach. To rozwiązanie to oszczędność czasu i pieniędzy dla Ciebie. Natomiast, jeśli Twoja aplikacja ma mieć jakąś nieszablonową funkcjonalność, to realizacja potrwa dłużej. Wszystko zależy od tego czy ma być produkt.

Projektowanie cross-platformowej aplikacji mobilnej to wykorzystanie innych technologii i frameworków niż przy natywnych. Do najpopularniejszych rozwiązania zalicza się Fluttera i React.

Ile kosztuje aplikacja mobilna?

To pytanie na które nie podamy Ci tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Zresztą nikt nie poda. Bo zależy to od wielu czynników. Najprościej, aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować zaprojektowanie aplikacji mobilnej, zapytać Nas o wycenę Twojego pomysłu.

Natomiast wśród wymienionych wcześniej czynników znajdują się między innymi tzw. jakość produktu i wykorzystana technologia. To też jak wspomnieliśmy wyżej rodzaj aplikacji i jej typ (natywna, cross-platformowa).

Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn

STWÓRZ APLIKACJĘ

BEZPŁATNA WYCENA

Łatwiej się nie da.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.